Z podkladov Andrey Ďuranovej a Filipa Ondreja z 8.A do finálnej podoby upravili Terézia a Peter Vargovčíkovci, video Jakub Bačinský.

Ktorá to je? Fyzik by sa usmial a povedal: „Predsa ľad.“ Ale takto to určite nemyslel Jožo Urban, autor textu piesne skupiny Elán. Hoci to nie je pieseň z katolíckeho spevníka, nezatracuje ju nik, kto sa nad ňou hlbšie zamyslí. Čo môže byť tou slamkou záchrany pre všetkých, ktorí sa topia v neistote, v hriechu, v smútku, v osamelosti...? Ako odpoveď na pôvodnú otázku nám v škole napadlo slovo krst. Veď tá voda je aj v našom logu. Iný by povedal viera, eucharistia či láska. Možno rodina, nádej, dobrý priateľ. Dalo by sa pokračovať krásnou úvahou v ktoromkoľvek smere, keby nás z toho nevytrhla realita. Ku koledníkom Dobrej noviny zavítal tohto roku hosť z Etiópie biskup Tesfaselassie Medhin Fessuh. A vyslovil prosbu o pomoc, o „Angažovanie sa cirkvi pre chudobných a za pokoj v Etiópii“. Pochopili sme, že ľudí v jeho regióne drží nad vodou to, čo je pre nás také neskutočne obyčajné jednoducho... voda. Náš nezvyčajný výlet do Prešova na Gréckokatolícku teologickú fakultu PU, ktorý sme podnikli 4.12., aby sme si vypočuli túto prednášku, nás inšpiroval a problém dostupnosti pitnej vody vo svete sme si vybrali pre súťaž First Lego League. Deväť žiakov našej Cirkevnej ZŠ sv. Jána Krstiteľa si biskupove slová o ochrane a zodpovednom využívaní vodných zdrojov vzalo k srdcu a začala sa kampaň, v ktorej sme spolužiakov nabádali k šetreniu s vodou v škole aj doma. Navrhli sme aj model domového zberača dažďovej vody a v škole urobili analýzu spotreby vody, ktorá jasne ukázala, že oprava a modernizácia našich WC pomohli ušetriť nemálo vody. Za to znovu ďakujeme mnohým priateľom školy. Žiakov sme oslovili scénkou a video príbehom o Afrike podfarbeným piesňou od Elánu a našou žetónovou mikulášskou akciou Džús pre studne. Na vyzbieranej sume 100 Eur pre Dobrú novinu sa v podstate podieľal každý svojím malým zrieknutím sa. A keď sme 14.12. úspešne zavŕšili dielo na súťaži v Poprade, pri odovzdávaní medailí a cien za dve prvé miesta pre náš tím Sabik tiekli skutočné slzy šťastia. To sa v škole často nevidí, tak si pozrite náš video zostrih zo súťaže či interview s biskupom z Etiópie na . A nebojte sa pridať tiež k Dobrej novine. Želáme požehnané Vianoce a Prameň živej vody.