Sviatosť birmovania

Pokrstených sviatosť birmovania dokonalejšie spája s Cirkvou a bohato ich obdarúva osobitnou silou Ducha Svätého. Birmovanie takisto ako krst vtláča do duše kresťana nezmazateľný duchovný znak. Vo východných Cirkvách sa táto sviatosť udeľuje hneď pri krste, no v latinskej cirkvi sa táto sviatosť udeľuje až po dosiahnutí veku používaniu rozumu. Kandidát má vyznať vieru, byť v stave milosti, mať úmysel prijať túto sviatosť a má byť pripravený vziať na seba úlohu Kristovho učeníka a svedka.

Účinky birmovania

Krstom znovuzrodení dostávajú vo sviatosti birmovania nevýslovný Dar, samého Ducha Svätého, ktorý ich obohacuje zvláštnou silou a poznačení znakom tejto sviatosti sa dokonalejšie spájajú s Cirkvou a vo zvýšenej miere preberajú záväzok slovom i skutkom šíriť a brániť vieru.

Prijímateľ

Katechizmus uvádza, že všetci pokrstení sú povinní prijať túto sviatosť vo vhodnom čase. Vek pre prijatie tejto sviatosti stanovuje stáročný zvyk Latinskej cirkvi na „vek usudzovania“. Deťom v nebezpečenstve smrti sa môže udeliť aj pred vekom usudzovania. Pokrstený birmovaním dostáva nezmazateľný znak, Pánovo poznačenie a naraz aj dar Ducha Svätého, ktorý ho najviac pripodobní Kristovi. Prijímať sa teda môže iba raz.

Birmovný rodič

Birmovanec má mať birmovného rodiča, ktorého úlohou je starať sa, aby sa birmovaný správal ako opravdivý Kristov svedok a povinnosti, ktoré súvisia s touto sviatosťou, verne plnil.

Všetky dôležité informácie k príprave na sviatosť birmovania v našej farnosti nájdete na našej farskej stránke v sekcii: PASTORÁCIA/Príprava na sviatosť birmovania

Info o akciách pre birmovancov a mládež farnosti nájdete na:

mladez.sabinov