Eucharistia je sviatosť, v ktorej Ježiš Kristus za nás dáva svoje telo a svoju krv – seba samého, aby sme sa mu aj my odovzdali v láske a aby sme sa s ním zjednotili vo svätom prijímaní.

Sviatosť Eucharistie

Eucharistia patrí spolu s krstom a birmovaním k iniciačným sviatostiam a zároveň sa stáva stredobodom všetkých sviatostí, pretože Ježišova historická obeta na kríži sa pri premenení sprítomňuje skrytým, nekrvavým spôsobom. Keď prijímame eucharistický chlieb, zjednocujeme sa s láskou Ježiša, ktorý dal za nás svoje telo na dreve kríža.

Prvé prijímanie Eucharistie. Keď sa novopokrstený stal Božím dieťaťom a obliekol si svadobné rúcho, je pripustený na „Baránkovu svadobnú hostinu“ a prijíma pokrm nového života, Kristovo telo a krv. Latinská cirkev vyhradzuje pristúpenie k svätému prijímaniu tým, čo dosiahli vek používania rozumu. (KKC 1244)

Sviatosť zmierenia

Pán Ježiš Kristus, lekár našich duší i našich tiel, ktorý ochrnutému odpustil hriechy a vrátil telesné zdravie, chcel, aby jeho Cirkev mocou Ducha Svätého pokračovala v jeho diele uzdravovania a spásy, a to aj voči svojim vlastným členom. (KKC 1421)

Cieľom a účinkom tejto sviatosti je teda zmierenie s Bohom. U tých, čo prijímajú sviatosť pokánia so skrúšeným srdcom a s nábožnosťou, zvyčajne zavládne pokoj a spokojnosť svedomia spolu so silnou duchovnou útechou. (KKC 1468)

Cieľ prípravy

Cieľom je pripraviť deti po duchovnej aj vedomostnej stránke na prijatie sviatosti zmierenia a Eucharistie. Príprava prebieha približne od konca septembra do mája nasledujúceho roka.

Spôsob prihlásenia

Na internetovej stránke našej farnosti je k dispozícii prihláška, ktorú je potrebné vytlačiť, vypísať a do uvedeného dátumu, ktorý je vyhlásený, priniesť do kancelárie farského úradu.

Forma prípravy

Vypísaním prihlášky dieťa a jeho rodičia vyjadrujú súhlas s podmienkami prípravy na prijatie sviatosti zmierenia a Eucharistie. Okrem prvopiatkového týždňa deti majú povinné:

1.     Účasť na detskej sv. omši – Sabinov v stredu o 18.00, Jakubovany vo štvrtok o 18.00, Orkucany v piatok o 18.00 – podľa výberu

2.    Týždenné stretnutia v skupinkách – v určený deň a čas popoludní s animátormi

3.    Náboženská výchova v škole – dieťa musí byť prihlásené na predmet Náboženská výchova

4.    Účasť na sv. omši v nedeľu a v prikázaný sviatok

Stretnutia s rodičmi

V priebehu prípravy detí na prijatie sviatosti zmierenia a Eucharistie budú aj dve stretnutia rodičov detí s kňazom. Dátumy a čas stretnutí budú ohlásené vopred v rámci farských oznamov.

Všetky výnimky, nejasnosti je možné prediskutovať s kaplánom Františkom, ktorý je zodpovedný za prípravu prvoprijímajúcich detí v našej farnosti.