Sviatosť manželstva je sviatosť, ktorá je prameňom milosti, zväzok lásky a prostriedok posväcovania sa muža a ženy, ktorí sa rozhodli žiť vo vernosti, nerozlučiteľnosti, a taktiež za účelom plodenia a výchovy detí.

Pred uzatvorením tejto siedmej sviatosti je potrebná dokonalá, už vzdialená príprava, a to v rodine. Zároveň tu patrí aj patričná katechéza zo strany Cirkvi, a to či už školská, farská, alebo liturgická – homília, tematická kázeň, náuky.

Určitý čas pred sviatostným spojením muža a ženy Cirkev ponúka aj obrad zasnúbenia. Ide tu o svedectvo, že prišli k väčšej istote vo svojom vzťahu a uvažujú o celoživotnom spoločenstve. Je tu čas na intenzívnu modlitbu za seba navzájom a za budúcu rodinu. Klásť si otázky a snažiť sa na ne odpovedať a hľadať spôsob spoločnej odpovede. Uvedomiť si, že vzťah je dar, a tak treba oň prosiť. Hlavne netreba zabúdať, že tu ide o zrieknutie sa svojich vlastných túžob a prianí pre dobro spoločné.

Z manželstva pramenia aj povinnosti, a to výchova detí, pomoc a úcta k partnerovi a vytrvalosť vo vernosti jeden k druhému. Spojením vo sviatosti manželstva sa muž a žena stávajú jedno. Puto je tak silné, že nik a nič ho nemôže zničiť.

Z manželstva pramení aj ochota prijať deti ako dar Boží a vychovávať ich vo viere, aby rástli v plnosti tak ľudského, ako aj kresťanského života. Požehnanie Cirkvi pri spájaní dvoch životov ich posilňuje silou Ducha Svätého, aby vytrvali v láske a vernosti a boli si navzájom oporou.

Ako postupovať pri úmysle prijať sviatosť manželstva

O Vašom úmysle uzavrieť sviatostné manželstvo nás príďte informovať čím skôr. Zarezervovať si dátum a čas sobáša na farskom úrade môžete aj rok dopredu, aby bola istota voľného termínu. Takisto dohodnúť si snúbenecké náuky, ktoré sú podmienkou k prijatiu sviatosti manželstva.

V prípade, že neskôr zmeníte termín, alebo čas sobáša, resp. stornujete sobáš, okamžite oznámte túto zmenu aj na farskom úrade.

Tri mesiace pred termínom svadby, je potrebné spísať cirkevnú sobášnu zápisnicu. Ale ešte pred spísaním tejto cirkevnej zápisnice na farskom úrade snúbenci musia spísať žiadosť o uzavretie manželstva na matričnom úrade v Sabinove.

Potrebné dokumenty k spísaniu cirkevnej sobášnej zápisnice sú:

Krstné listy – obidvoch snúbencov (je potrebné si ich vyžiadať na farskom úrade, kde ste boli pokrstení) Krstné listy nesmú byť viac ako 3 mesiace staré.

V prípade, ak ani jeden zo snúbencov reálne nebýva v našej farnosti, tak je potrebné doniesť licenciu k sobášu (dovolenie), ktorú Vám vydá farský úrad v mieste vášho bydliska (stačí licencia z farnosti jedného zo snúbencov)

Vypísanú a potvrdenú žiadosť o uzavretie manželstva z matriky

Občianske preukazyObčianske preukazy (v čase sobáša musia byť platné)

Údaje o svedkoch (meno a priezvisko, rodné číslo, presná adresa trvalého bydliska)