Tohtoročné ekumenické modlitbové stretnutie za jednotu kresťanov sa uskutočnilo v Sabinove v piatok 19.1.2018 vo Farskom kostole Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa. Pri kazateľnici sa počas neho striedali kňazi všetkých cirkví, udeľujúci požehnanie veriacim, spojeným v modlitbe a piesňach v jedno spoločenstvo. Reťaz jednoty bolo možné vnímať nielen duchovne, ale fyzicky počas spoločnej modlitby Otčenáš, keď veriaci zo všetkých cirkví vytvorili držaním sa za ruky spoločnú reťaz. Príhovor v homílii mal hosť, rektor kňazského seminára v Košiciach, vdp. Štefan Novotný. Poukázal v ňom na to, že zjednocuje a oslobodzuje nás jedine Kristus. Veriacich povzbudil, aby sa nebáli podobne ako žena trpiaca 12 rokov na krvotok stretnutia s Ježišom, ktorý prináša nielen fyzické, ale aj duchovné uzdravenie, a ktorý môže aj mŕtvych vzkriesiť, podobne ako 12-ročnú Jairovu dcéru. Ukázal aj na to, že jednota je možná v duchovnej rovine, aj keď možno inštituciálny a vieroučný ekumenizmus na seba narážajú. V závere svojho príhovoru rektor kňazského seminára pripomenul aj slová pápežského kazateľa Raniera Cantalamessu, ktorý pri 100. výročí slávenia Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov (18. – 25. januára 2008) pripomenul, že vojaci si pred ukrižovaním Ježiša rozdelili šaty na 4 časti, tuniku však nechali celú. Rozdelenie šiat vníma ako rozdelenie cirkvi, no tuniku ako obraz jednoty, ktorá je možná len v Božom duchu. V závere zaznela ešte v angličtine aj pieseň Pravica Božia,  ktorú zložili v auguste 1981 na workshope Karibskej konferencie cirkví. Pieseň sa stala „hymnou“ ekumenického hnutia v tejto oblasti a bola preložená do mnohých jazykov. Práve karibskí kresťania pripravili tému tohtoročného Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov. V tejto oblasti 500 rokov dochádzalo pri kolonizácii k zotročovaniu a domáce obyvateľstvo videlo v jeho ukončení zásah Božej ruky. Za motto tohto týždňa si vybrali preto pieseň Mojžiša a Mirjam (Exodus 15, 1 – 21), v ktorej sa ospevuje víťazstvo nad útlakom (vyslobodenie Židov z Egypta). Jej téma sa odrazila aj už v spomínanej piesni Pravica Božia.

fotofotofoto