21.8. si v cirkevnom kalendári pripomíname pápeža Sv. Pia X. Pius z latinčiny znamená zbožný, mierny, láskavý. Na Sv. Pia X. sa toto hodnotenie veľmi hodilo. Vlastným menom Giuseppe Melchiore Sarto sa narodil r. 1835 v Riese neďaleko Trevisa. Sarto v taliančine znamená krajčír. V roku 1884 bol menovaný za biskupa, r. 1893 za kardinála a benátskeho patriarchu. Bol veľkým almužníkom chudobných. Jeho biskupským, aj pápežským heslom, bolo: „Všetko obnoviť v Kristovi!“ Stal sa apoštolom Eucharistie, povolil deťom pristupovať k eucharistickému stolu vtedy, ak vedia rozoznať eucharistický chlieb od obyčajného chleba. Podieľal sa na liturgickej reforme, obnovil Tridentský misál a Liturgiu hodín, podnietil prípravu nového Kódexu kánonického práva. Bojoval za práva Cirkvi a proti modernistom. Zomrel 20.8.1914. Bol to človek láskavého a úprimného srdca. Jeho vyhlásenie za blahoslaveného (3.6.1951) a za svätého (29.5.1954) bolo želaním všetkých, ktorí ho poznali.

Miloval jemný humor. Jeden Rakúšan sa dostal k nemu na audienciu. Vyrábal vo svojej fabrike príbory a jeden priniesol ako dar pápežovi. Preláti v predsieni obdivovali dar a stále ho otvárali a zatvárali. Pápež bol skromný a jedálenský servis nepotreboval, ale chcel ho vidieť. Preláti chceli otvoriť puzdro, ale nedalo sa, zámok sa zasekol. Jeden po druhom sa ho pokúšali otvoriť, ale bez úspechu. Pápež povedal: „Teraz to skúsim ja.“ Pokojne chytil puzdro a na jeden dotyk zámok otvoril. Triumfálne, s figliarskym úsmevom povedal: „Tak predsa len vidno, kto tu má moc nad kľúčmi.“ Istému mladíkovi z Paríža, ktorý mal vážnu chorobu nohy, niekto poradil, aby si dal ponožky Pia X. Len čo mladík získal horko-ťažko tieto ponožky, uzdravil sa. Pri audiencii mladík pápežovi ďakoval. Pius X. mu s úsmevom povedal: „Je to naozaj prekvapujúce, že ty si sa uzdravil, pričom si moje ponožky nosil len krátko. Ja ich nosím celý deň, ale stále mám opuchnuté nohy.“