Vo februári tohto roku sme zbierali návrhy na členov novej Farskej pastoračnej rady (FPR). Predtým sme v článku vysvetlili zmysel takejto rady vo farnosti. Dostali sme od vás 31 mien, z ktorých po „dlhšom“ uvažovaní, diskusiách a modlitbách sme vyberali a žiadali si súhlas s menovaním nových členov FPR. Ďakujeme za všetky Vaše návrhy, zvlášť spoločenstvám, ktoré o svojich kandidátoch rozhodovali spoločne.

Z nich boli zvolení za členov FPR títo naši farníci v abecednom poradí: Jozef Červeňák, Mária Dobrovičová, Jozef Kovalík, Margita Nováková, Martin Seč (Drienica), Slavomír Tall (Jakubovany). Ďakujeme im, že prijali pozvanie spolupracovať pri vytváraní pastorácie v našej farnosti. Na základe úradu do FPR patria aj farár a obaja kapláni, takže FPR má celkom deväť členov.

Slovo pastorácia je od slova „pastor“, čo v preklade znamená „pastier“. Úlohu pastiera a vodcu vo farnosti zveruje diecézny biskup farárovi, ktorý túto úlohu napĺňa pod jeho autoritou. Kaplán má pomáhať farárovi v tejto úlohe a podieľa sa na pastoračnej službe. FPR je poradným zborom farára a jej cieľom je podporovať evanjelizačné a pastoračné poslanie Cirkvi vo farnosti.

Úlohou pastorácie a FPR aj v našej farnosti je, aby veriaci žili v zdravom učení Cirkvi, aby im život v Cirkvi prinášal radosť a napokon, čo je hlavným cieľom, aby všetci boli spasení. Preto chceme v pastoračnej rade uvažovať, ako v súčasnom svete uskutočňovať evanjelium Ježiša Krista – radostnú zvesť, že Boh ma miluje a chce moju spásu. Zároveň chceme pripomenúť, že úlohou FPR nie je pripravovať iba tzv. jednorazové či veľkolepé udalosti. Jej úlohou je premýšľať, viesť diskusiu a pripravovať vízie, ciele, formy a, samozrejme, toto všetko zahŕňať do svojich modlitieb a obiet.

Toto možno uskutočňovať iba v spoločenstve farnosti, ktorá je spoločenstvom spoločenstiev. Nezabudli sme na jednotlivé spoločenstvá v našej farnosti. Súčasťou práce FPR bude práca v jednotlivých komisiách (pracovných skupinách – predtým nazývané sekcia), v ktorých budú mať zastúpenie a budú prizvaní členovia jednotlivých spoločenstiev podľa ich vlastnej charizmy. Bude vytvorená aj nová komisia zo zástupcov všetkých spoločenstiev a hnutí aktívnych v našej farnosti. Preto už teraz prosíme o ochotu zo strany všetkých spolupodieľať sa na práci v týchto komisiách. V najbližšom čase osobne oslovíme a pozveme ďalších farníkov do jednotlivých komisií pri FPR.

Zároveň prosíme o modlitby celého farského spoločenstva, aby sme neboli ľahostajní voči spáse svojej aj iných. Neuspokojujme sa tým, že sme dobrí katolíci, pretože chodíme pravidelne na bohoslužby. Našou úlohou je spasiť nielen seba, ale pomáhať k spáse aj svojim bratom a sestrám. Toto ostáva stále najdôležitejším cieľom všetkých pastoračných aktivít.