4. veľkonočný týždeň

Bratia a sestry,

na základe aktuálnej situácie s pandémiou je od 6. mája 2020 možné verejné slávenie bohoslužieb v obmedzenom režime. Stále platí, že účasť na bohoslužbách nie je povinná a tiež platí dišpenz od účasti na nedeľnej či sviatočnej sv. omši. Splniť povinnosť účasti môžete rovnako prostredníctvom sledovania prenosov v katolíckych a verejnoprávnych médiách.

Ako už viete, koronavírus je spojený s najväčším ohrozením zdravia u starších ľudí, preto svoju prítomnosť na bohoslužbách nech veriaci vo vyššom veku radšej zvážia. Prosíme, vysvetlite to doma svojim blízkym, zvlášť starším.

Podobne prosíme, aby rodičia zvážili, či za týchto podmienok je už vhodné brať do kostola malé deti. V sakristii teraz nebude možné zdržiavať sa nikomu, okrem kostolníka, kňaza a minimálnej asistencie – rodičia s malými deťmi (a kočiarmi) nemôžu byť počas sv. omše v sakristii.

Vo vnútri kostolov sú vyznačené miesta na sedenie v každej druhej lavici a na každej stoličke so zachovaním odstupu 2 m medzi osobami. Preto kapacita farského kostola je obmedzená na 84 miest vo všetkých hodinách dňa (nielen počas sv. omší). Prosíme, aby ste pri každej návšteve kostola (spoveď, omša, adorácia) sadali len na vyznačené miesta – členovia jednej rodiny môžu sedieť spolu pri sebe. Tiež prosíme, aby ste dodržali odstup počas celej sv. omše a každej návštevy kostola. Ak sa naplní kapacita kostola, ďalší musia ostať vonku, ale aj pred kostolom je potrebné dodržiavať odstup 2 m.

Kostol otvoríme 15 min. pred sv. omšou – ak sa chcete pomodliť a pripraviť, urobte tak už doma. Pri vstupe do kostola je potrebné si dezinfikovať ruky. Všetci musíme mať na tvárach rúška. Prosíme, aby ste sa lavíc dotýkali čo najmenej a nekládli na nich žiadne predmety. Kostol musíme vetrať, preto musíte strpieť aj prípadný prievan a v žiadnom prípade svojvoľne nezatvárať okná či dvere. Znak pokoja si dávame iba pohľadom alebo úklonom hlavy. Po každej sv. omši je potrebné dôkladne vyvetrať kostol a dezinfikovať kľučky a používané predmety.

Dodržiavanie týchto hygienických pravidiel nám bude pomáhať organizačná služba (naši kurátori a pomocní rozdávatelia) pri vchode do kostola aj vo vnútri – prosíme, aby ste ich rešpektovali.

Otvorenie kostola

Farský kostol bude otvorený po mrežu každý deň od skončenia rannej sv. omše až do večernej sv. omše. Celý kostol bude sprístupnený počas spovedania a 15 min. pred začiatkom sv. omše.

Sv. omše budú od pondelka do soboty o 6.45, 11.00 (pre seniorov) a 18.30 hod. V nedele budú sv. omše o 7.30, 9.00, 10.30, 15.00 (pre seniorov) a 18.30 hod. Sv. omša o 11.00 a nedeľná o 15.00 sú určené pre seniorov nad 65 rokov. Mladší na túto sv. omšu prísť nemôžu, prípadný sprievod musí ostať stáť pred kostolom.

Spovedáme v pracovných dňoch (pondelok – piatok) od 9.30 do 10.30 a popoludní od 16.00 do 18.00 hod. Aj počas spovedania platia všetky hygienické pravidlá (rúška, rozostupy, dezinfekcia rúk, miesta na sedenie atď.)

Najsvätejšia sviatosť bude k adorácii vystavená v pracovných dňoch od 16.00 do 18.00 hod.

Nahlasovanie na sv. omše

Keďže kapacita kostola je obmedzená, na každú sv. omšu je potrebné sa nahlásiť cez našu farskú internetovú stránku (www.farnostsabinov.sk). Chceme tým predísť zbytočným nedorozumeniam a konfliktom pri vstupe – na jednu sv. omšu sa môžu nahlásiť len toľkí, koľko je počet miest. Je potrebné uviesť meno a priezvisko, aby služba pri vstupe do kostola vedela rozlíšiť, koho môže na danú sv. omšu nechať vstúpiť do kostola. Nahlasovať sa na sv. omšu dá do 1 hodiny pred začiatkom.

Službe pri vstupe do kostola poviete meno toho, kto robil rezerváciu a počet miest, ktoré rezervoval – toľko ľudí bude môcť vstúpiť do vnútra. Členovia jednej rodiny (domácnosti) môžu sedieť spolu pri sebe – uveďte, prosím, preto pri nahlasovaní okrem mena, že ostatní ste rodina: napr. J. Mrkva + 3 čl. rodiny. Maximálny počet ľudí na jednu rezerváciu (k jednému menu) je 5, preto ak má rodina viac členov, urobte radšej dve rezervácie na dve mená: napr. Jozef Mrkva + 5 čl. rodiny; Mária Mrkvová + 3 čl. rodiny. Odhlásiť sa z danej sv. omše budete môcť, keď uvediete svoj mail.

Ak sa kapacita kostola naplní, ďalší musia ostať vonku. Ak niekto z nahlásených nepríde, služba môže vpustiť aj nenahlásených, ale len do počtu miest v kostole.

Tí, ktorí nemáte internet, požiadajte prosím o pomoc svojich najbližších príbuzných či susedov. Pri prihlasovaní sa prosím uskromnite a rezervujte si miesto len na jednu sv. omšu cez týždeň a na jednu v nedeľu. Nechceme totiž, aby nastala situácia, že niekto je na sv. omši každý deň a ostatným sa nezvýši miesto. Ukážme aj takto, že karanténa nás naučila väčšej solidarite a ústretovosti voči ostatným.

Sv. prijímanie

Sv. prijímanie budeme podávať na ruku. Všetci ostaňte na svojich miestach. Kňaz bude postupne prechádzať celým kostolom. Ten, kto chce a môže ísť na sv. prijímanie, nech sa postaví. Keď kňaz bude pri Vás, dáte si dole rúško a vo výške hrude zložíte ruky dlaňami nahor do kríža, ľavú navrchu. Zo svojich dlaní tak vytvoríte „trón, do ktorého prijmete Kráľa“ (sv. Cyril Jeruzalemský). Kňaz Vám položí Eucharistiu na otvorenú dlaň so slovami „Telo Kristovo,“ na čo odpoviete „Amen.“ Druhou rukou si hneď pred kňazom hostiu vložíte do úst a môžete si sadnúť na svoje miesto.

Na východ z kostola môžete využiť všetky východy, ale pripomíname, aby ste medzi sebou dodržiavali odstup 2 metre a pred kostolom sa nezhromažďovali.

Iné slávenia

Sviatosť birmovania sa v našej farnosti bude vysluhovať 27.6. Podrobnejšie informácie pre animátorov a birmovancov budú čoskoro .

Ohľadom prvých svätých prijímaní vás budeme informovať v dohľadnom čase, po zvážení všetkých alternatív.

Nahlásenie na účasť na sv. omši

deň

7. 5.

+ Pavol, Viliam, Terézia, Mária, Júlia, Júlia, Michal, Ján

+ Vincent (výr.)

ZaBP Mária a Jaroslav (35. výr. manž.)

piatok

8. 5.