Sviatosť Eucharistie je prameňom a vrcholom kresťanského a cirkevného života. Táto sviatosť bola ustanovená pri večeri Ježiša so svojimi učeníkmi, a to večer pred jeho utrpením.

Slávenie Eucharistie anticipuje nebeskú hostinu, na ktorú sme všetci pozvanými hosťami – slávnostná veľkonočná večera. Cirkev dostala tento dar a poslanie ho rozdávať a bdieť nad ním. Uskutočňuje sa to pri každej svätej omši.

Keď Cirkev opakuje udalosť z večeradla, dáva sa nám Kristus v Eucharistii tak v maličkom starom kostolíku, ako aj v prekrásnej katedrále.

Eucharistia je naším pokrmom na ceste života. Prijímaním chleba života tak kráčame v živote s Kristom v srdci. On nás posilňuje, ochraňuje a pomáha niesť každodenné starosti – kríže.

Z toho vyplýva, že nie je potrebná len účasť na svätej omši, ale aj časté prijatie Pána v podobe chleba do svojho vnútra. Stredobodom týždňa sa tak stáva nedeľa, kedy spolu všetci pokrstení vstupujeme do chrámov pre užšie vytvorenie spoločenstva, poučenie a povzbudenie Božím slovom, a posilnenie pokrmom večného života.

Pred prijatím Eucharistie nás viaže pôst jednej hodiny. Prijať ju možno dvakrát za deň, no druhýkrát iba pri účasti na celej svätej omši.

Všetky dôležité informácie k príprave na sviatosť Eucharistie v našej farnosti nájdete na našej farskej stránke v sekcii: PASTORÁCIA/Príprava na Sviatosť Eucharistie – 1. sv. prijímanie