"Svätý krst je základom celého kresťanského života, vstupnou bránou do života v Duchu (vitae spiritualis ianua), ako aj bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam. Krstom sme oslobodení od hriechu a znovuzrodení ako Božie deti, stávame sa Kristovými údmi, sme začlenení do Cirkvi a dostávame účasť na jej poslaní. A tak sa krst správne a vhodne definuje ako sviatosť znovuzrodenia skrze vodu v slove." (KKC 1213)

Krst je prvá a najpotrebnejšia sviatosť,

bez ktorej nemôže človek prijať inú sviatosť.

Účinky krstu:

• oslobodzuje od dedičného hriechu a iných hriechov
  • stáva sa Božím dieťaťom
  • stáva sa členom Cirkvi

Kto môže požiadať o krst dieťaťa?

O krst dieťaťa môže požiadať len rodič dieťaťa (nie starí rodičia alebo iný príbuzní). Stačí ak príde jeden z rodičov v úradných hodinách do kancelárie farského úradu. Potrebné je priniesť k nahliadnutiu so sebou rodný list dieťaťa.

Miesto a čas krstu

V našej farnosti sa krstí v sobotu o 11:00 vo farskom kostole, alebo ak nie je možné v sobotu, tak v nedeľu po sv. omši cca o 11:15

Samozrejme počas víkendov, na ktoré pripadnú veľké liturgické sviatky, sa bude musieť termín krstu presunúť na iný vhodnejší termín. Je vhodná preto včasná konzultácia s kňazom.

Kto môže byť krstným rodičom?

Krstným rodičom sa môže stať ten, kto:

• je na to schopný a má úmysel túto úlohu plniť
  • zavŕšil 16. rok života
  • je katolík, prijal sviatosť birmovania, eucharistiu a vedie život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať
  • nie je postihnutý nijakým kánonickým trestom (napr. rozvedený, žijúci v konkubináte – ako druh a družka)
  • nie je otcom alebo matkou dieťaťa.

Dieťa by malo mať krstného otca a krstnú matku. Ale ak to nie je možné, stačí ak bude mať len jedného krstného rodiča.

Kto nemôže byť krstným rodičom?

Krstným rodičom nemôže byť katolík, ktorý nie je pobirmovaný; alebo žije vo vzťahu, ktorý Cirkev neuznáva za platné manželstvo; alebo nepraktizuje vieru alebo vystúpil z Cirkvi; je vlastným alebo adoptívnym rodičom krstenca

Krstní rodičia majú pomáhať svojmu krstniatku žiť svoju vieru zodpovedne a podľa pravidiel Cirkvi. A práve preto majú byť dieťaťu vybratí takí krstní rodičia, ktorí žijú svoju vieru zodpovedne.

Preto ak niekto nepraktizuje a neprijíma katolícku vieru, alebo ak sa neusiluje o napĺňanie záväzkov vlastného krstu a birmovky, alebo nie je aktívnym a nezúčastňuje sa pravidelne bohoslužieb, ako bude v tom pomáhať druhému? Akým bude príkladom?

Preto treba pozerať a vyberať takých krstných rodičov, ktorí sú vhodní nielen po tej ľudskej stránke, ale aj po duchovnej.

Svedok krstu

Cirkev dovoľuje, aby kresťan z inej kresťanskej cirkvi (evanjelik, kalvin, anglikán) bol svedkom krstu za predpokladu, že súčasne s ním bude aj krstný rodič. Pravoslávny veriaci môže spolu s katolíkom vykonávať úlohu krstného rodiča. Katolík nemôže vystupovať pri katolíckom krste v úlohe svedka krstu. Buď je krstným rodičom, alebo nie je. Ak nemá birmovku, nemôže byť ani krstným rodičom ani svedkom krstu. Nepokrstený nemôže byť ani svedkom krstu.

Krst dospelej osoby

Ak niekto v dospelom veku sa rozhodne dať pokrstiť v katolíckej viere, je dôležité, aby kontaktoval kňaza a nastavil si s ním individuálnu prípravu katechumenátu.