„Túžim, aby prvá nedeľa po Veľkej noci bola sviatkom Milosrdenstva.“ (Den. 299)
Toto prianie vyslovil Pán Ježiš po prvýkrát v Plocku v roku 1931, keď vyjadril svoju vôľu týkajúcu sa vzniku obrazu Božieho Milosrdenstva. V nasledujúcich rokoch sa vracal k tomuto prianiu až 14-krát, určil miesto tohto sviatku v liturgickom kalendári, príčinu i cieľ jeho ustanovenia, ako aj spôsob prípravy a slávenia.
Výber 2. veľkonočnej nedele, ktorou končí oktáva Zmŕtvychvstania Pána, má hlboký teologický význam. Poukazuje na úzke spojenie medzi veľkonočným tajomstvom vykúpenia a sviatkom Milosrdenstva. Utrpenie, smrť i zmŕtvychvstanie Krista sú totiž vrcholným zjavením milosrdnej Božej lásky. Dielo vykúpenia prináša plody a aktualizuje sa vo sviatostiach, o ktorých hovorí liturgia sviatku Milosrdenstva. Krst, sviatosť zmierenia a Eucharistia sú nevyčerpateľnými prameňmi Božieho milosrdenstva, ku ktorým vedie Cirkev všetky pokolenia na celej zemi. Preto liturgia tejto nedele je vyvrcholením zvelebovania Boha v tajomstve milosrdenstva.
Sviatok Božieho Milosrdenstva má byť nielen dňom zvláštneho zvelebovania Boha v tomto tajomstve, ale má byť aj dňom milostí pre všetkých ľudí, zvlášť pre hriešnikov. „Túžim,“ povedal Pán Ježiš, „aby sviatok Milosrdenstva bol úkrytom a útočišťom pre všetky duše, zvlášť pre úbohých hriešnikov.“ (Den. 699) „Kto v tento deň pristúpi k prameňu života, dosiahne úplné odpustenie vín a trestov.“ (Den.300) „V tento deň sú otvorené všetky Božie pramene, cez ktoré plynú milosti. Nech sa nebojí priblížiť ku mne žiadna duša, hoci by jej hriechy boli ako šarlát.“ (Den. 699)
Aby sme mohli využiť tieto veľké dary, je potrebné splniť podmienky pobožnosti k Božiemu Milosrdenstvu: dôverovať Bohu, konať skutky milosrdenstva, byť v stave posväcujúcej milosti (po svätej spovedi) a pristúpiť k prameňu života, čiže k svätému prijímaniu. „Žiadna duša nebude ospravedlnená,“ povedal Pán Ježiš, „kým sa s dôverou neobráti k môjmu milosrdenstvu. Preto prvá nedeľa po Veľkej noci má byť sviatkom Milosrdenstva. Kňazi majú v tento deň hovoriť dušiam o mojom veľkom a nepreniknuteľnom milosrdenstve.“ (Den. 570)
Pozývame Vás na spoločné slávenie sviatku Božieho Milosrdenstva v našej farnosti. Okrem svätej omše, ktorá je jeho základom, Vás pozývame na pobožnosť v hodine Milosrdenstva, teda o 15.00 hod., pri ktorej budú posvätené obrazy Božieho Milosrdenstva (ak máte doma obraz Božieho Milosrdentva a nie je zatiaľ posvätený, môžete ho priniesť). Pobožnosť bude spojená s modlitbou vešpier. Po skončení pobožnosti bude spoločné agapé na fare, na ktoré pozývame všetkých, no najmä mladých, ktorí sa zúčastnili púte do Krakova v minulom roku – agapé bude totiž spojené s prisľúbeným „pokrakovským“ stretnutím a prezentáciou fotografií z púte.