„Kňazstvo nie je vládou, ... i keď toto pokušenie existuje. Z evanjelia vieme, že Pán umýva učeníkom nohy a tým chce povedať: „Takto to s kňazstvom myslím. Ak sa Vám to nepáči, kňazmi nebudete.“ A hovorí aj nasledovné: „ Základnou podmienkou je piť kalich, teda trpieť s Kristom. Byť učeníkom znamená piť kalich, spojiť svoj osud s Pánom, umývať nohy a spolu s ním niesť utrpenie. Možnože sa v Cirkvi ozaj príliš rozhoduje a vládne. Úrad by mal slúžiť na to, aby sa slávili sviatosti, aby do nich mohol vstupovať Kristus a aby sa hlásalo Božie slovo... Nositeľ úradu by mal uznať, že nehlása...seba, mal by byť tým, ktorý:

1. pozorne počúva a pýta sa, čo hovorí Kristus;
  2. dáva sa k dispozícii ľuďom.

Svätý Augustín sa stále zaoberal malými vecami,...rozdrobil svoj veľký život na malé veci s vedomím, že ho nemárni. To je vlastná podoba kňazstva...Vzdáva sa vlastných životných projektov a dáva sa do služby.“