Začiatkom roku 1674 sa zjavil Pán Ježiš sestre Margite Márii Alacoque /1647 – 1690/ a ukázal jej svoje Božské srdce. Žiarilo jasnejšie ako slnko, bolo priezračné ako krištáľ a bolo ovinuté tŕňovým vencom, v ktorom tŕnie znamenali ľudské hriechy. Ježiš žiadal od sestry Margity, aby rozšírila úctu k jeho svätému Srdcu. ,,Žiadam, aby bol prvý piatok po oktáve Božieho Tela zasvätený zvláštnemu sviatku na uctievanie môjho Srdca. Tým, čo budú uctievať moje Srdce, dám im všetky milosti, potrebné ich stavu. Vnesiem pokoj do ich rodín. Poteším ich v trápeniach. Stanem sa im bezpečným útočišťom v živote, a najmä v hodine smrti. Hriešnici nájdu v mojom Srdci zdroj milosti. Požehnám tie domy, v ktorých bude vystavený a  uctievaný obraz môjho Najsvätejšieho Srdca. Tí, ktorí prijmu moje Telo deväť prvých piatkov po sebe, nezomrú v stave nemilosti a bez svätých sviatosti.“ Uvedené skutočnosti sa zachovali v zápisníku sestry Margity, pretože jej predstavená jej prikázala, aby všetky svoje mystické zážitky zapisovala.

Sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho bol ustanovený pápežom Piom IX. v roku 1856. Margitu vyhlásil za svätú pápež Benedikt XV. v roku 1920. Po otvorení hrobu bolo jej telo  zázračne neporušené.

Na Slovensku je centrum úcty Božského Srdca Ježišovho v Litave, ktorá patrí územne do Banskobystrickej diecézy, známa svojou viac ako stopäťdesiatročnou históriou úcty k Božskému Srdcu. V roku 2016 samostatným dekrétom otec biskup Mons. Marian Chovanec obnovil Spoločenstvo Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Zároveň farnosť Litava s jej Farským kostolom svätej Margity Antiochijskej sa stala pútnickým miestom. Svätý otec pápež František obnovené Spoločenstvo Najsvätejšieho Srdca Ježišovho požehnal a tiež aj všetkých jej členov, ktorí sú zapísaní v knihách bratstva v Litave.

Sabinovskí veriaci, ktorí sú členovia Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, v súčasnom období preberajú nové preukazy. Novým členom sa môže  stať každý veriaci, ktorý sa zaviaže sláviť sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, na prvý piatok v mesiaci sa zúčastní sv. omše a prijme sv. prijímanie a denne sa pomodlí Otče náš, Zdravas a Verím v Boha s prosbou:  ,,Najsvätejšie Srdce Ježišovo, daj, aby som ťa vždy viac a viac miloval“. Celý rok sa členovia postupne modlia Deviatnik k Božskému Srdcu. Ctitelia Najsvätejšieho Srdca Ježišovho majú účasť na jeho prisľúbeniach.

Ak by mal niekto z našej farnosti  záujem o členstvo Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, podrobné informácie podá kantor Juraj Vrábel.