Nedávno sme sa dozvedeli, že bol začatý proces beatifikácie (blahorečenia) Anny Kolesárovej, rodáčky z východného Slovenska.

Cirkev je Cirkvou mučeníkov. Oni mali milosť vyznávať Ježiša až do konca – po smrť. Oni trpeli a my prijímame Božie požehnanie pre ich svedectvo. Je aj veľa skrytých mučeníkov, ktorí sú verní tichej moci lásky, hlasu Ducha Svätého, ktorí sa v každodennom živote snažia pomáhať bratom a bezvýhradne milovať Boha. Cirkev potrebuje svätcov každodennosti, svätcov bežného života prežívaného s dôslednosťou. Potrebuje aj tých, čo majú odvahu prijímať milosť byť svedkami až do konca, až po smrť. Títo všetci sú svedkami, ktorí nesú cirkev vpred. Dosvedčujú, že Ježiš vstal z mŕtvych a žije. Potvrdzujú to dôslednosťou života a v sile Ducha Svätého, ktorého prijali ako dar. Živé dedičstvo mučeníkov nám daruje pokoj a jednotu. Oni nás učia, že silou lásky sa dá bojovať proti panovačnosti, násiliu, vojne a s trpezlivosťou je možné dosiahnuť pokoj.