Keďže vo februári prežívame Svetový deň chorých v deň liturgickej spomienky na Panna Máriu z Lúrd, tak aj my v piatok 15.2.2019 budeme sláviť svätú omšu za život spojenú s požehnaním osôb so zdravotným znevýhodnením a ich opatrovateľov. Nepôjde tu o sviatosť pomazania chorých, keďže tú budeme udeľovať v pôstnom období.

Ako som sa nedávno dozvedel, niektoré východné cirkvi udeľujú sviatosť pomazania chorých aj tým, ktorí ich opatrujú. Vychádzajú z duchovného významu Cirkvi, kde sa chápeme ako tajomné Kristovo telo, kde sme spolu poprepájaní. A tak si spomíname na slová sv. Pavla: „ak teda trpí jeden úd, trpia spolu s ním všetky údy:“ (1 Kor 12, 26). Z tohto dôvodu budeme po svätej omši požehnávať všetkých zdravotne postihnutých aj s ich rodinami, alebo s tými, ktorí sa o nich starajú. Aj táto iniciatíva môže pomôcť k hlbšiemu chápaniu zmyslu utrpenia v dnešnej dobe, ktorá je často necitlivá voči ľudskej biede a snaží sa ju skrývať za hrubé múry hospicov.