Po Francúzskej revolúcii si Boh povolal za kňaza Jána Vianney, jednoduchého syna prostého sedliaka. Jeho cesta ku kňazstvu nebola ľahká a farnosť do ktorej ho poslal biskup bola maličká. Ján mal vážne problémy s pamäťou, s vedomosťami, so štúdiom. To niekoho môže zvádzať, že ak on bol taký, prečo by som to nemohol tiež zvládať. Omyl. Pri čítaní jeho homílií zistíte, že ide o múdreho teológa, vodcu duší. Jeho životopisec ho opisuje: „Nebol ani bohatý, ani veľmi vzdelaný, dokonca mal problémy dokončiť štúdium. A pritom patrí k najznámejším a k najobľúbenejším svätcom katolíckej cirkvi.“

V čom spočíva jeho svätosť? Po príchode do vojnou zdevastovanej farnosti bral zodpovednosť za duše tak vážne, že trestal sám seba za neprávosti iných, postil sa, úpenlivo sa modlil. Výsledok jeho správania bol úžasný. V Arse zanikli krčmy, budovali sa školy. Nepracovalo sa v nedeľu, rodiny žili usporiadane....stal sa vyhľadávaným spovedníkom.