Je potrebné (...) zlepšiť chápanie pastorácie tak, aby sa - rešpektujúc povolania a úlohy zasvätených osôb i laikov - postupne zveľaďovala spoluzodpovednosť celku všetkých členov Božieho ľudu. Vyžaduje si to zmena myslenia týkajúca sa osobitne laikov: treba prejsť od považovania laikov za „spolupracovníkov“ kléru k ich uznaniu za skutočne „spoluzodpovedných“ za to, čím Cirkev je a čo robí. Treba preto podporovať silnejúcu skupinu zrelého a angažovaného stavu laikov.

Toto spoločné vedomie všetkých pokrstených, že sú Cirkvou, neumenšuje zodpovednosť farárov. Týka sa to práve vás, drahí farári, aby ste podporovali duchovný a apoštolský rast tých, ktorí sa už angažujú a usilovne pracujú vo farnostiach: oni sú jadrom spoločenstva, ktoré bude kvasom pre ostatných.