Aliancia za rodinu (AZR) začala 5. apríla petíciu za vypísanie referenda o ochrane rodiny podpisovaním prvých petičných hárkov v záhrade prezidentského paláca v Bratislave. Mnohí sa pýtajú, či je to správny krok v čase, keď sa v parlamente rozhoduje o novelizácii ústavy, ktorá by mala posilniť inštitút manželstva. Keďže novela ústavy nezablokuje budúce schválenie registrovaných partnerstiev, ani schválenie adopcie detí, s ohľadom na možnosti občianskej spoločnosti a vážnosť situácie, niet vhodnejšieho prostriedku ako je referendum. Preto v referende budú občanom Slovenska položené štyri otázky, ktoré majú jediný cieľ: zaistiť zákonmi, aby otec a mama boli pre deti vždy to najlepšie. Všetci sa budú môcť vyjadriť, či:

– súhlasia s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou;

– súhlasia s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova;

– súhlasia s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti priznané iba manželstvu a manželom;

– súhlasia s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samé nesúhlasia s obsahom vyučovania.

Biskupi Slovenska považujú tento krok za významný a zaväzujúci Cirkev ku konkrétnej angažovanosti. V hre sú Božie hodnoty, dobro jednotlivcov i budúcnosť národa. Treba, aby sa do tejto iniciatívy aktívne a tvorivo zapojila každá diecéza, každá farnosť ako aj rehoľné komunity a cirkevné spoločenstvá. Účinnosť petície i referenda spočíva práve na zjednotení veľkého množstva jednotlivcov v jednej veci. Preto Konferencia biskupov Slovenska (KBS) vydala výzvu (11. 4. 2014) k petícii za vypísanie referenda o ochrane rodiny, ktorú organizuje občianske združenie Aliancia za rodinu: „Konferencia biskupov Slovenska podporuje vyhlásenú petíciu za vypísanie referenda o ochrane rodiny, ktorú organizuje občianske združenie Aliancia za rodinu. Obraciame sa s výzvou na všetkých veriacich a ľudí dobrej vôle, aby podporili tak petíciu, ako aj samotné referendum. Svojim podpisom na petičnom hárku dajme najavo naše presvedčenie, že podpora rodiny a manželstva má byť stredobodom verejného života. Odkážme takto svojim deťom, že manželstvo tvorené mužom a ženou a predovšetkým rodina, ako miesto stabilného a láskyplného zázemia pre výchovu nových generácií sú pre nás veľmi dôležité. Je potrebné, aby občania dobre poznali tento návrh a pohľad odborníkov naň, aby tak vo svojom postoji nepodľahli jednostrannej kampani a mediálnemu tlaku. Nech nám táto občianska iniciatíva pomôže stať sa viac citlivými na tieto hodnoty a inšpiruje nás ku konkrétnej pomoci manželstvám a rodinám v núdzi.“

foto

Spoločne sa modlime za toto dielo, aby na jeho konci bolo viac ľudí, ktorí objavia krásu manželstva a rodiny a najmä, aby bolo viac tých, ktorí napriek rozličným osobným skúsenostiam budú mať odvahu žiť podľa týchto ideálov. Referendum nie je pre nás cieľom, ale prostriedkom. Zápasíme za dobrú vec, preto máme veľkú nádej, že na tomto diele spočinie Božie požehnanie. Zber podpisov v našich farnostiach začne spoločne v Nedeľu Božieho Milosrdenstva, t. j. 27. apríla 2014. Je to deň svätorečenia Jána Pavla II., s ktorým sa veľmi silno spája úcta k človeku, k sexualite, manželstvu i rodine.