Práce na oprave strechy fary pokročili aj napriek karanténe a obmedzeniam, a posunuli sa do ďalšej etapy, preto vás chcem o tom krátko informovať. Vďaka ochote farníkov sme svojpomocne veľmi rýchlo odstránili staré zateplenie pôjda a mohli sme začali s prípravnými prácami.

Potrebovali sme pripraviť priestor pôjdu na výmenu celej strechy, preto bolo potrebné najprv zriadiť na streche z dvora fary vikier a postaviť dočasné lešenie, aby sa dala odvážať sutina. Všetky prípravné práce prebiehali ešte pod starou strechou, aby v prípade búrky a dažďa nedošlo k zatopeniu či zatečeniu vody do celej fary. Nasledovalo postupné vyvážanie násypov nad klenbami, ktorými sa niekedy v minulosti zarovnávali nerovnosti na pôjde, odstránenie nepevných časti jestvujúceho muriva a príprava múrov, na ktorých budú zhotovené nové železobetónové vence. Prebehlo betónovanie penobetónom (odľahčený betón), ktorým sa vyrovnali priestory medzi klenbami a zároveň slúži ako tepelná izolácia a podklad pod novú betónovú dosku – podlahu na celom pôjde.

Prebiehali aj prípravné práce pre nové rozvody odpadového kanála a prívod vody pre budúce podkrovné bývania, pričom bolo treba zvládnuť vŕtanie cez hrubé múry a podlahy fary od pivnice až na pôjd.

Súčasťou prípravných prác bola aj demontáž zariadenia kúpeľne v „kaplánke“ na prvom poschodí a zriadenie novej kúpeľne s kompletným sociálnym zariadením, aby bola k dispozícii od prvého júla pre bývanie kaplána, čo sa nám aj vďaka úsiliu všetkých zainteresovaných a Božej pomoci podarilo. Stará kúpeľňa bola umiestnená nad schodišťom, preto ju potrebujeme odstrániť, aby mohlo schodište pokračovať až do podkrovia. Veľká vďaka patrí za pomoc dievčatám a ženám (aj niektorým chlapcom) za vyčistenie od prachu a upratanie celej „kaplánky“ po odborných prácach.

Prebehli aj úpravy a prípravy elektrických rozvodov pod taktovkou a vedením p. Ing. Mariána Janigu, ktorému vďačíme aj za neoficiálny stavebný a odborno-organizačný dozor pri všetkých doterajších prácach.

Od 1. júla začala ďalšia etapa prác, na ktorú nastúpila firma Čopák strechy , ktorá postupne prevedie demontáž starého krovu a strechy a montáž nového krovu, vrátanie novej krytiny a súvisiacich prác. Súčasťou bude aj realizácia schodišťa z prvého poschodia do podkrovia po odstránení starej kúpeľne. Tieto práce by mali trvať do septembra pri normálnej prevádzke farského úradu.

Na pokrytie tejto etapy máme aktuálne k dispozícii asi dve tretiny potrebných finančných prostriedkov, preto vás, drahí veriaci, musím znova poprosiť o finančný príspevok podľa svojich možností pri farskej zbierke, ktorá bude v nedeľu 19. júla pri všetkých sv. omšiach. V mesiaci jún okrem zbierky v kostole prišlo na účet 1.977,- € od 33 veriacich / rodín, ktorým vyslovujeme Pán boh zaplať. Prosím aj o modlitby na podporu tohto diela.