Ako vidieť, charakterizovať takú výraznú osobnosť dejín našej Cirkvi, nie je jednoduché. Liturgickú spomienku sme si pripomenuli tento týždeň. Muž odetý v bielom habite sv. Tomáš Akvinský bol pokladaný svojimi súčasníkmi za podivného muža. Večne uvažujúci intelektuál prezývaný „nemý vôl“ však vo svojom zbožnom srdci skrýval klenot múdrosti ako dar od Boha na povzbudenie všetkých, ktorí následne skúmali jeho prínos pre teologickú vedu. Tento neskorší filozof a vedec sa narodil v roku 1226. Pre veľké nadanie mohol už ako 10-ročný ísť na vysokú školu, no rodičia mu v tom zabránili. Tomáš sa venoval samoštúdiu, no ako 14-ročný je už na univerzite v Neapole. Aj napriek nesúhlasu svojich blízkych sa stáva dominikánom. Prednášal na univerzitách v Paríži, Neapole a v Ríme. Vo svojej náuke sa opieral o Aristotela. Najznámejším dielom sv. Tomáša Akvinského je Súbor teológie, ktorý skôr poznáme pod názvom Summa teologická. Patrón katolíckych škôl síce umiera v roku 1274, no jeho dielo je dodnes prameňom poznania princípov našej katolíckej viery. Nie nadarmo sa sv. Tomáš Akvinský zvykne v Cirkvi nazývať aj Anjelským učiteľom...