Kardinál Tomko: Nosím si vás v srdci, modlime sa za seba navzájom
P:3, 30. 04. 2022 11:15, DOMFoto: Peter Zimen


Vatikán 30. apríla (TK KBS) Slovenských pútnikov v Ríme privítal kardinál Jozef Tomko. V Aule Pavla VI. pred stretnutím s pápežom Františkom im povedal, že reprezentujú celú našu vlasť.

„Vďaka vám všetkým," povedal. V príhovore sa opýtal: „Za čo chceme poďakovať? Komu chceme poďakovať? Za lásku Svätého Otca voči nám, voči malému Slovensku". Kardinál Tomko povzbudil pútnikov, aby nezabúdali na modlitbu, na jednoduchú, ale dôležitú vec.

„A zakončiť by som chcel s prosbou, aby sme nezabúdali na modlitbu. „Hlavne na to je povolaný Boží ľud. Klaňať sa, modliť sa, kráčať, putovať, konať pokánie a pri tom všetkom cítiť pokoj a radosť, ktorú nám dáva Pán." Modlíme sa aj za seba navzájom. Ja si vás nosím v srdci. Ešte raz, buďte tu všetci vítaní," dodal slovenský kardinál Jozef Tomko.

PLNÉ ZNENIE príhovoru 

Drahí rodáci!

Vítam Vás tu v Ríme na tejto národnej púti, pri ktorej chceme poďakovať Svätému Otcovi Františkovi za jeho návštevu na Slovensku, ktorú tak trochu zverejnil počas tlačovej konferencie pri návrate z Bagdadu. Reprezentujete celú našu vlasť, spolu so štátnymi i cirkevnými predstaviteľmi.

Za čo chceme poďakovať? Za lásku Svätého Ota voči nám, voči malému Slovensku.

Jeho návštevu som sledoval v televízii. Mám pred očami veľké zástupy ľudí pred Prešovskou halou, ale aj na veľkom priestranstve pred bazilikou v Šaštíne. Osobne som sa zúčastnil v Košiciach na stretnutí s mládežou. Veľmi ma potešilo pri srdci keď som videl toľko mladých ľudí, mladé rodiny s deťmi, keď som počúval svedectvá, ktoré hovorili o odhodlaní hľadať Pravdu, bojovať, o odvahe vstávať po zlyhaní ... Je to prejav nádeje, ktorú teraz tak veľmi potrebujeme, keď vychádzame z pandémie, ktorá zanechala stopy v mnohých rodinách. Je to nádej, ktorú potrebujeme aj teraz, v čase vojny u našich susedov.

Svätý Otec nám ďalej pripomenul, ako je dôležité vrátiť sa k našim koreňom, v našich rodinách - pamätať na otcov, na starých rodičov, na dobré vzťahy v našich rodinách.

 

A zakončiť by som chcel s prosbou, aby sme nezabúdali na modlitbu. „Hlavne na to je povolaný Boží ľud. Klaňať sa, modliť sa, kráčať, putovať, konať pokánie a pri tom všetkom cítiť pokoj a radosť, ktorú nám dáva Pán." Modlíme sa aj za seba navzájom. Ja si vás nosím v srdci. Ešte raz, buďte tu všetci vítaní.