Vedeli ste, ako sa postupne vyvíjala a učiteľským úradom Cirkvi potvrdzovala úcta k Panne Márii?

„Posvietili“ sme si na to s našimi ôsmakmi a tu sú naše zistenia:

Prvá mariánska dogma bola prijatá na Efezskom koncile v roku 431. Koncil vtedy vyhlásil, že Mária je naozaj Matka Boha, Syna človeka, pretože podľa tela priniesla na svet Božie Slovo, ktoré sa stalo telom.

Druhá mariánska dogma hovorí o trvalom panenstve Panny Márie. Bola prijatá na Lateránskom koncile v roku 649 a vyhlásil ju pápež Martin I.

Bula pápeža Pia IX. INEFABILIS DEUS z 8. decembra 1854 priniesla tretiu mariánsku dogmu. O nepoškvrnenom počatí Panny Márie. Táto prináša pravdu viery o tom, že Panna Mária bola od prvého okamihu svojho počatia uchovaná od každej škvrny dedičného hriechu.

No a posledná doteraz vyhlásená pápežská dogma pochádza z 1. novembra 1950 Apoštolskou konštitúciou Pia XII. MUNIFICENTISSIMUS DEUS. Táto štvrtá mariánska dogma hovorí o tom, že Panna Mária bola vzatá do nebeskej slávy bez porušenia smrti. Chápe sa ako príklad vzkriesenia ľudského tela. Oslavuje sa 15. augusta. V našej farnosti je tento sviatok spojený s odpustovou slávnosťou.