Ak chceme hovoriť o katolíckej výchove a poslaní Cirkvi v tomto smere, je nevyhnutné pripomenúť si, že základné právo a povinnosť vychovávať deti majú v prvom rade rodičia. Toto právo a povinnosť uplatňujú aj vtedy, keď volia pre svoje deti tie prostriedky a inštitúcie, ktoré môžu vhodnejšie zabezpečiť katolícku výchovu svojich detí. (porov. CIC kán.793)

„Z osobitného dôvodu povinnosť a právo vychovávať prislúcha Cirkvi, ktorej Boh zveril poslanie pomáhať ľuďom, aby mohli dôjsť k plnosti kresťanského života“ (CIC kán.794).

Cirkevná škola má byť teda akýmsi prienikom pri uplatňovaní spoločných práv a povinností tak rodičov, ako aj Cirkvi. Pretože pravá výchova musí sledovať úplnú formáciu ľudskej osobnosti, usmernenú na posledný cieľ a na spoločné dobro spoločnosti (porov. CIC kán. 795). Preto majú veriaci vysoko hodnotiť školy, ktoré sú rodičom pri plnení výchovnej úlohy (rozvíjať fyzické, morálne, intelektuálne a duchovné vlohy) hlavnou pomocou (porov. CIC kán.796).

foto foto foto